Ana Sınıfı Öğrencilerimiz Beykoz Kampüsümüzde Doğa İle Buluşuyor

Ana sınıf öğrencilerimiz, bu eğitim ve öğretim döneminde Beykoz Kampüsümüzde tabiatla buluşacaklar. Her çarşamba günü gerçekleştirilecek doğa ile iç içe eğitimlerimizde öğrencilerimiz değişik ağaç türlerine, böceklerin tabiat için önemine yakından tanık olacaklar.

Çocuklar çevrelerini tanımaya başladıkça zihinlerinde farklı kavramlar geliştirirler. Ekoloji eğitimi kapsamında hazırlanan doğa etkinlikleri, çocukların doğal meraklarından yararlanılarak, onların çevrelerini ve doğayı gözlem yapma, araştırma ve tanımalarına, düşüncelerini açıklığa kavuşturmalarına, sorular sormalarına yardım eden çalışmalar olarak tanımlanabilir. Ayrıca çocuklar grup içinde iş birliği, yardımlaşma, paylaşma, sorumluluk alma gibi sosyal değerleri de kazanır. Bu sebeple bu yıl haftada bir gün ana sınıfı öğrencilerimiz Beykoz Kampüsümüzde bilimle, doğayla, sanatla, sporla buluşuyor.

Teknolojinin hayatlarımızda işgal ettiği alan arttıkça çocuklarımız bilgisayar ve cep telefonu ekranlarına bağımlı hale geldiler. Tabiatla iç içe yapılan eğitimler çocuklarımızı teknolojiden soyutlarken bir yandan da doğayı tanımalarına ve zihinsel gelişimlerine fayda sağlıyor. Ana sınıfı yaş grubundaki öğrenciler doğayı tanıdıkça düşünme becerilerini, sosyal becerilerini, görgü kurallarını, ince ve kaba motor becerilerini, motivasyonlarını ve empati güçlerini geliştiriyorlar. Bizler de çocukların doğal meraklarından yararlanılarak hazırlanan tabiatla okul etkinliklerimizle,  öğrencilerin çevrelerini ve doğayı yakından tanımalarını, duyarlılık ve farkındalık kazanmalarını, gözlem ve araştırma becerilerini kullanmalarını, soru sormalarını ve çözümler üretebilmelerini hedefliyoruz.

Öğrenciler ormanda geniş hareket ortamı buldukları için enerjilerini olumlu yönde kullanabiliyorlar. Tabiatta diğer canlılarla bir arada yaşama pratiğini deneyimliyorlar. Çocuklar doğada iş birliği, yardımlaşma, paylaşma, sorumluluk alma gibi sosyal becerilerle duyarlılık kazanıyorlar. Şehir yaşamından uzaklaştıkça strese bağlı öğrenme problemleri de ortadan kalkıyor.

Ana sınıfı öğrencilerimiz için hayata geçireceğimiz tabiat okulunda öğrencilerimiz, ağaçların yaşam döngüsündeki yerini, doğadaki dengeyi, böceklerin toprak için önemini yakından görerek kitaplarda yer alan bilgileri bizzat doğanın içinde gözlemleme fırsatını yakalayacaklar. Öğrencilerimiz her çarşamba Beykoz Kampüsümüzde tabiat günü kapsamında güne yüzme dersiyle başlayacak, doğada sanat ve müzikle buluşacak, eşsiz bir güzelliğe sahip olan yeşil alanlarımızda bilimsel keşifler ve araştırmalar yapacak, yetiştirme alanlarımız ve seralarımızda toprağa dokunarak doğanın yaratılış mucizesine yakından tanıklık edecekler.